Temat alternatywnych źródeł energii jest obecnie powszechnie omawiany. Jednym z najbardziej spopularyzowanych rozwiązań, które pozwalają na pozyskanie praktycznie darmowej energii elektrycznej. Dlatego, tak samo osoby prywatne, jak również firmy o różnym charakterze coraz częściej decydują się na taki sposób pozyskiwania prądu. Jednak wiele osób zastanawia się, czy jest on faktycznie opłacalny. O ile wytworzenie energii elektrycznej w procesie wytrącenia fotonów nie generuje żadnych kosztów, o tyle jest to inwestycja. Oznacza  to, że należy wyłożyć konkretne fundusze tak samo na zakup paneli, jak również ich montaż. Jaki natomiast jest koszt instalacji fotowoltaicznej w Polsce w 2022 roku?

Ile kosztuje fotowoltaika?

Finalny koszt takiego przedsięwzięcia zależny jest przede wszystkim od tego, jakie jest zapotrzebowanie danego obiektu na energię elektryczną. Dlatego cenę podaje się w przeliczeniu na 1kWp, czyli kilowat mocy zainstalowanej. Oczywiście, same panele to nie jedyny element, który jest niezbędny do tego, by instalacja w ogóle mogła działać i miała jakiekolwiek zastosowanie. Bardzo istotnym elementem jest inwenter. Dlaczego? Ponieważ to urządzenie pozwala na przekształcenie prądu o napięciu stałym w prąd o napięciu zmiennym, co jest czynnikiem kluczowym do tego, aby wytworzony przez fotowoltaikę prąd nadawał się w ogóle do użytku. Ważna jest także sama konstrukcja do której mocuje się panele. Z uwagi, iż najczęściej są one montowane na dachach budynku, w zależności od rodzaju poszycia stosuje się różne technologie, które panelom zapewniają odpowiednią stabilizację. 

Do kosztów zalicza się także sama usługa montażu. Tą również należy zlecić specjalistom. Przede wszystkim ustawią oni panele w ten sposób, by wykazywały jak największą efektywność działania. Po drugie, niezbędne są tutaj kwalifikacje poszczególnych pracowników, ponieważ instalacja fotowoltaiczna wymaga podłączenia do domowej sieci elektrycznej.

Całkowity koszt instalacji fotowoltaicznej

Szacuje się, że całkowity koszt instalacji o mocy 1kWp to około 4000-5000 tysięcy. Natomiast przeciętna instalacja składa się z paneli o łącznej mocy 4kWp. Pozwala na korzystanie z darmowej energii praktycznie przez cały rok, co oznacza, że właściciele takiej instalacji ponoszą tylko opłaty manipulacyjne. Dodatkowo, pozostają oni niezależni od cen surowców, które wpływają na koszt produkcji prądu oraz jego cenę rynkową. Tym samym pozostają niezależni od zmiany w cennikach, ponieważ finalnie ponoszą tylko jednorazową opłatę, która dotyczy zakupu paneli oraz ich montażu.